24 Mart 2014 Pazartesi

Çabuk TarafındanHala bitiremedi, bir saat on dakikadır  balkonda. Mutfak penceremden görüyorum; haftanın iki, bazen üç günü yan binanın balkonunda bütün giysilerin tozunu, tüyünü temizliyor sarışın kadın, bıkıp usanmadan. Görmekten ben usanıyorum, o usanmıyor. Yaz  kış farketmiyor, buz gibi soğukta, üzerinde bir tek hırkayla iki saat geçirdiğini gördüm o balkonda. İç çamaşırlarından çoraplara, gömleklerden pantolonlara, eşofmanlara kadar ne varsa hepsinin kat yerlerini, ceplerini, dikişlerini kontrol ediyor. Yanında takım taklavatı: diş fırçası, iki boy elbise fırçası ve makas. Giysiyi ters çevirip uygun fırçayla dakikalarca fırçalıyor, varsa iplikler kesiyor, üfleyip çırpıyor. O çırptıkça, o üfledikçe benim içim daralıyor, nefes alamıyorum. Peki o pencereden bizim kedileri gördükçe ne düşünüyor bilmiyorum ya da bizim eve kapıdan girer mi? Eve girse her yerde kedi tüyü var sayıp temizlemek için günlerini harcar mı?  Bir makina çamaşırı sermesi yarım saat, toplaması ise bir saat sürüyor desek abartmış olmayız. Çamaşırları sererken ve de toplarken her bir çamaşırı evire çevire en az altışar kere çırpıyor. O çırptıkça ben daralıyorum, görmemeye çalışıyorum, harcadığı zamana üzülüyorum. Gerçi çamaşır serme, toplama, çırpma ve balkon yıkamanın dışında pek görmüyorum.- Balkon yıkarken hortumla yarım saat boyunca akıttığı suya içim nasıl gidiyor, nasıl sinirleniyorum bilemezsiniz.- Muhtemelen günün geri kalan zamanında da çamaşır katlıyor, yerleştiriyor, yemek yapıyor...


Boşa harcadığı bu kadar zamanda yapılabilecek daha anlamlı, daha mutluluk verici bi dolu şey varken, kıl tüy temizlemekte ısrar etmesinin sebebini bilmiyorum. Buna verse verse psikologlar yanıt verebilir. Tamam mantıydı, börekti, sarmaydı uğraşırım, seve seve yaparım, bütün günümü verebilirim nefis bir yuvalama için ama, kıl tüy temizlemek için ı-ıh ! Komşumu böyle görünce öğlen öğünümü çabuklaştırıp kitabıma bir an önce geri dönmek ya da güzel bir film izlemek gibi hisler uyanıyor içimde.

O çabuklaştırılmış öğünüm de şöyle olabiliyor mesela; sarımsak, kekik ve kuru domatesle aromalandırdığım zeytinyağından fırçayla sürüyorum ekşi mayalı ekmeğime, tost makinasında ısıtıyorum birazcık. Kıvamlı ev yoğurduma az sarımsak dövüyorum, biraz da mayonez ekliyorum, kıydığım  taze semizotunu katıp karıştırıyorum, ekmeğimin üzerine sürüyorum. Onun üzerine de canım ne isterse: konserve ton balığı parçaları, zeytin, kapari, domates, kırmızı soğan dilimleri, az dereotu, az da yeşil soğan serpiştirdim mi on dakikada hazır işte. Yok arkadaş ev işlerini Marslılar yapsın. 7 yorum:

Aysel dedi ki...

Ayy üzüldüm şimdi o hanıma, demek ki başka yapacak işi gücü yok. Zaman hırsızı; harcadığı zamana yazık, emek hırsızı; harcadığı emeğe yazık, gelecek hırsızı; geleceğimiz çocuklarımızın suyunu çaldığı için... Yazık çok yazık :(

Nilgün Komar dedi ki...

ay o temizlik hastası olmuş.. galip derviş'in bir üst modeli.. üzüldüm.. ama izlerken de komik.. ne diyeyim allah yardımcısı olsun..

Unknown dedi ki...

Nasıl lezzetli görünüyor canım ellerine sağlık tabağı alıp kaçasım geldi,sevgiler...

İnci Yemek dedi ki...

Derinlemesine,sınırsız temizlik mi?bu konuda bende seninle aynı fikir ve duygulardayım Neclam:)
Ev temizliğinin sonu yok ki,üstelik dünyadan bi haber oluyor kendilerini ev işlerinde kaybetmiş insanlar.Oysaki biz öylemiyiz:)blog dolaşıyoruz ki;engin denizdir burası,farklı ilgi alandan konu bildirenler bizlere farkındalık yaratıyorlar doğrusu,kitap okuyoruz,gündemi takip ediyoruz.Fani dünya işte
ne yaptın yaşadığın sürece dünyada diye sorulsa..hiç!!!
temizlik yaptım:))esası"Baki kalan bu kubbede bir hoş sada bırakmaktır"Bu arada pizza ekmeğin enfes gözüküyor afiyet olsun,ellerine sağlık canım benim:)
öperim seni...

sibelyalcincom dedi ki...

Mis mis ellerine sağlık:)

kalpkurabiye dedi ki...

benim çocukluğumdada böyle hastalığı olan bir komşumuz vardı her sabah gardroptaki tum kıyafetleri tek tek silkelerdi, yatak çarşaflarını, yastıkları, halıları, kilimleri, herşeyi..her gün cam silerdi :) demekki bir bize rast gelmemiş böyle tipitoşlar :)
çocuk oldutan sonra işleri öyle hızlı yapmaya alıştım ki sabah yedide kalkıp büyük temizlik yapmazsam eğer 9 da işleri bitirmiş oluyorum :)
napalım dimi ama :)

Hülya dedi ki...

Çook güzel yazmışsın... Ellerine sağlık gülümsettin beni...

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin