17 Mart 2009 Salı

Kara Rağmen Karla Birlikte
Tam bahar geliyor derken, güneşle uyanıp, aydınlığı taa içimize çekerken, akşama karla karşılaşıyoruz. O da şaşkın, ne yapsın bilmiyor. Yağsam mı yağmasam mı? Onbeş-yirmi dakika yağıyor. İçin ışıyor;

- Yağacak, yağacak, tutar bu kar!

Sonra duruyor, yine sevindiriyor, yine kayboluyor.

Şaşkın karın güzelliğine kapılıp, saatin akşam olmasına aldırmıyoruz, Ankara Caddeleri'nde başbaşayız kızımla. Küçüğüm. Bir yandan dökülen, bir yandan yenileri gelen dişleriyle gülümsüyor bana. Ama size göstermiyor canımın içi. Ne güzel onunla vakit geçirmek, kız kıza.Dönüş mü? Adanalı bir de eşiniz varsa akşama kara soğuğa aldırmaz yakar mangalı böyle. Mangalı da pek kıymetlidir. Gidip tarif edilerek, başında bekleyerek, ustasına, çelikten yaptırılmıştır.Fotoğrafları pek beğenmesem de yayınlıyorum. Sonuçta görücüye çıksın diye değil evde yenmek için yapılmış yemekler. Olduğu gibi, masada çekilivermiş, bir yandan yemeğe başlanmış, iki arada bir derede, çabucak işte. Bu sefer mangala düşenler tavuk kanatları, biraz da tavuk pirzola idi. Marine için:


  • Sarımsak

  • Domates salçası

  • Domates rendesi

  • Tuz

  • Karabiber

  • Kimyon

  • Kekik

  • Toz kırmızı biber

  • Sıvıyağ


Bu malzemelerle harmanlanan, temizlenmiş tavuk kanatları geniş kenarlı kebap şişlerine , tavuk pirzolalar da ızgaraya dizilir. Güzelce önlü arkalı közde pişirilir.Yanında en iyi közde pişmiş domates ve biberler, bir de soğan salata gider. Tavuklar yanmış gibi dursa da aldanmayın, yanmamıştı, sebep sadece makina.

Soğan salata nasıl yapılır derseniz: közde kokuları sizi sarhoş edip, açlığınızı azdırana kadar pişen soğanların dış kabukları ayıklanır. Sonra elle bütün katları açılıp, üzerlerine sıvıyağ, çokça sumak, tuz ve bir iki damla limon konup yedirilir. Evimize misafir olup da yiyenlerin sesini soluğunu kesen bir lezzet.


3 yorum:

Tijen dedi ki...

Boşuna dememişler "mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır" diye!

Zehra Gürgen dedi ki...

Necla mangallar süper, ben karı özledimmm... KArda mangal keyfide bir başkadır.
Güzel kızını öpüyorum :)

sevgiler..

Narince dedi ki...

Tijen Hanım, atalarımız hiç bir söylediğini boşa söylememiş değil mi?

Sevgili Zehra, karın tadı yok inan. Şaşkın, yağsam mı yağmasam mı?

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin