20 Aralık 2014 Cumartesi

Veggetti Kabak ve Soya Soslu Somon BalığıDuyduk ki Amerika'da veggetti isminde bir mutfak aleti çıkmış; vejetaryenler ve de karbonhidratsiz beslenme düzeni uygulayanlar baş tacı etmişler. Kabak, havuç, salatalık gibi uzun boylu sebzeleri spagetti gibi şekillendiriyor, sonra bu şekilli sebzelerle güzel görünüşlü salatalar, soteler, köfteler hatta makarnalar yapıyorlarmış. Evet kabak adeta bir spagetti oluyor, makarna niyetine yiyip kilo verme sürecinde sofralarını renklendiriyor, çeşitlendiriyorlar insanlar. Hatta spagettiye dönüşmüş makarna ile noodle bile yapılıyor.

Eee diyeceksiniz? Eesi uzaklarda da olsa beni  düşünen, kalbinde yer açmış dostlar edindim  ben.  Blogum sayesinde dünyanın dört  bir köşesinden güzel arkadaşlarım var, yüz yüze görüşmesek bile her gün görüştüğüm, kalplerimizin yakınlığını bildiğim. Aslı bu sağlam dostlardan! Bu aletin bende de olması gerektiğini düşünüp, ne yapmış ne etmiş ve ulaştırmış bir şekilde. Bakmayın Aslı'nın blogda sıkça yazmadığına. Bakın bir öyküsü ile altKitap 2013 Öykü Ödülleri'nde seçkiye girmiş bir öyküsü var, okuyun mutlaka: ''Parmağın Akıbeti''.

Veggetti'm ile fotoğrafladığım ilk uygulamam bugün karşınızda. Somonun yanına kabak yakıştırdım. Somonu şuradaki haliyle pişirdim, deneyin çok beğeneceksiniz.  Veggetti ile şekillendirdiğim kabakları orta ateşte ısınmış tavaya zeytinyağından sonra bıraktım. Bir kaç diş sarımsak, biraz kapari ve Dijon hardalını da kabaklarla birlikte. Ocağın altını çokça açıp tuz, karabiber serptim. Sadece iki üç dakka hızlıca soteleyip en son limon sıktım, ince kıyılmış maydonozla lezzeti ve görüntüyü tamamlayıp, somonların üzerine, yanlarına konduruverdim. Valla lezzetli mi lezzettli, hoş görünümlü birer tabak çıktı sofradaki herkese.

Ve tabii sevgili Aslı aklımdan çıkmadan, teşekkür ederim can...4 yorum:

Tijen dedi ki...

Sağolsun varolsun Aslı, kesesine bereket ama senin de ömrüne ve yüreğine bereket be gülüm. Sen güzel olmasan dostluk güzel olur mu hiç?

Mine Tozanlıoğlu dedi ki...

güle güle kullan nefis tariflerle yeni yılda hem evdekileri hem de bizleri mutlu et şimdidem mutlu yıllar dileklerimle...

Narince dedi ki...

Tijen'ciğim, güzel kalplim 😘

Narince dedi ki...

Mine'ciğim teşekkür ederim hayatım. Daha çok kutlarız ya şimdiden ben de mutlu yıllar dilerim.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin