18 Haziran 2012 Pazartesi

Öcce: Maydonoz Mücveri Desek Yeridirİlkel çağlarda, avcı toplayıcı dönemlerde bile önemli besin kaynağı yumurtaya tarih boyunca farklı anlamlar yüklendiğini görürüz. Ölümü, doğurganlığı, bereketi, yaşamı, verimliliği, şansı sembolize ettiğine inanılmış. Pek çok kültürde yaratılışın ana kaynağıdır. Çin Mitolojisi'ne göre başlangıçta evren bir yumurtanın içindeydi.Yumurta kırıldı ve her şey ortaya çıktı.

Bazı ilkel Afrika kabilelerinde ölü evine getirilen pişmiş yumurta aileye yaşamın devam ettiğini anlatır. Mısırlılar Büyük Tufan'dan sonra yaşamın yeniden başlamasını yumurtaya bağlarlar. Yahudiler için esaretten kurtuluşun simgesidir. Yemekten önce masaya getirdikleri yumurtayı kırıp yiyen  Romalılar, böylece yumurtanın içindeki kötü ruhları da kendilerinden uzaklaştırdıklarına inanırlar. Romalı hamile kadınlar bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için falcıya giderken yanlarında yumurta götürür, Fransız gelinler de yeni evlerine girerken eşiğe koydukları yumurtanın üzerinden geçerlermiş.

Ülkemizde de yumurtanın benzer sembollerle geleneklerimizde yer ettiğini görmek mümkündür. Cücüklerimin ilk banyo sularına yumurta koyan annem, yeni doğmuş  bir bebek evimize ilk geldiğinde mendile sarılı bir yumurtayı  bebeğin battaniyesinin içine koyar da gönderir  mutlaka. Çorum'da bebek kırklanırken beşiğinin altına kırılan yumurtaya ertesi güne kadar el sürülmez, yumurtanın sarısı dağılmamış ise bebeğin ömrünün uzun olacağına inanılır. Adıyaman'da gelin yeni evine girerken birkaç yumurtayı da yere atarak kırar. Böylece gelinin eski kötü huylarını geride bıraktığına inanılır. 

Yeni bir ev yapıldığında bir kenarına asılan yumurtalar, yeni dikilen bir fideye nazar değmesin diye geçirilmiş bir yumurta kabuğu, yürümesi geciken çocuğun topuğuna sürülmüş yumurta sarısı, Hıdırellez sofrasından eksik edilmeyen pişmiş yumurta, Nevruz ve Paskalyalarda boyanan renk renk yumurtalar...

Yumurtanın tutucu, bağlayıcı özelliğinden faydalandığımız, dileyenin peynir de ekleyebileceği nefis  bir tarif var bugün. Antep 'ten. 

Malzemeler:

  • 2-3 sap yeşil soğan 
  • 1 demet maydonoz
  • 1 su bardağı un
  • 1/2 su bardağı su
  • 2 yumurta
  • 2 diş sarımsak
  • Tuz, karabiber, pul biber
  • Kızartmak için az zeytinyağ

Hazırlama:

Temizlenip yıkanmış soğan ve maydonozlar doğranır; soğanlar minik, maydonozlar irice.

Çukur bir kaseye yağ hariç bütün malzemeler alınır, mücver harcı kıvamında bir harç elde edilir. 

Tercihen seramik bir tava ısıtılır (daha az yağ kullanmak için, yoksa dilediğiniz tavayı kullanabilirsiniz ).

Harçtan kaşık kaşık alınan harç, zeytinyağı konmuş tavaya şekil verilerek bırakılır, her iki tarafı da güzelce kızartılır.

Sıcak sıcak servis yapılır, bu haliyle harika bir lezzet olup, etsiz köfte mi olurmuş diyen, burun kıvıran kocalara da sarımsaklı yoğurt eşliğinde sunulabilir. 

13 yorum:

sarımutfak-hande dedi ki...

maydanozun salatasını yaptımda mücverini düşünmemiştim deneyeyim ellerine sağlık canım

Saglıklımutfak dedi ki...

Bizim mutfağımızın vazgeçilmezidir. kabaklı mücver yenmez bizde. Genelde evde ne kadar maydanoz soğan nane varsa mutlaka hepsi öcce olur. yağsız tavada da kızartınca harıka olur. Eline sağlık canım. sevgiler

Aylin TÜRKŞEN AYSEL dedi ki...

Yumurta deyip geçmemek lazım demek ki!

sibelyalcincom dedi ki...

Çok güzel görünüyor tadıda enteresan olmuştur ellerine sağlık:) sevgiler

sare dedi ki...

Sevgili Narince, yumurtanın tüm hallerini severim.
Yazısıyla birlikte nefis bir tarif olmuş. Ne zamandır yapmak istiyordum.
Ellerine sağlık, sevgiler.

Pelin dedi ki...

Neclacığım hiç duymadığım pek çok yemeği senden duydum arkadaşım. Öcceyi seveceğimizi düşünüyorum. Haftasonu mutlaka deneyeceğim.

Sevgilerimle

Ordanburdanhayattan dedi ki...

bu nasıl muazzam bir görüntüdür böyle arkadaşım. ellerine kollarına sağlık

bırtutamkekik dedi ki...

neler neler öğreniyorum sayeninzde bir bilsenizz..
:)
ellerine sağlık narincem..
öpüyorum.
sevgiler..
:)

bırtutamkekik dedi ki...

neler neler öğreniyorum sayeninzde bir bilsenizz..
:)
ellerine sağlık narincem..
öpüyorum.
sevgiler..
:)

casminella dedi ki...

Ellerine sağlık. Her zamanki gibi harika yapmışsın. Sevgiler...

Sitare dedi ki...

kocalara sunulma şekli de pek güzelmiş:)

Tijen dedi ki...

Necla'cığım gerçekten her kültürde yumurtanın sembolik önemi var. Ben de Metro-Gastro dergisi için yumurta ve doğurganlık üzerine bir yazı yazmıştım. İlginç bilgilere rastlamıştım araştırırken.

Mutfak Havlusu dedi ki...

bende yarın sabah birşeyleri karıştırayım böyle dedim..
maydonozlar aklıam gelmemişti ama bak iyi fikir oldu,teşşekürler ellerine sağlık!

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin